Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde Ortodontik Tedaviler

Günümüzde ağız diş sağlığına verilen önem ve ilginin artması ile birlikte, bireylerde ilerleyen yaşlarda görülen diş kayıpları azalmaktadır. Erişkin bireyler etkileyici gülümsemeye sahip olabilmek için artık sıklıkla diş hekimine yeni bir gülüş tasarımı talebi ile başvurmaktadırlar. Ortodonti, doğal gülüş estetiği kazandırmak için en etkili tedavi yöntemidir.

Geçmiş yıllarda ortodontik tedavinin  yalnızca çocuklara uygulanıldığı düşünülür ve yalnızca çocuklarda hoş görüldüğüne inananılırdı. Ancak, estetik gülümsemenin sosyal hayatta ön plana çıkması ve dişlerin her yaşta hareket ettirilebildiği bilincinin toplumda yayılması ile yetişkin bireylerin tel tedavisi talepleri artmaktadır.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi konusunda; dişlerin hareket edebilmesi için dişin, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokusunun sağlıklı olması gereklidir. Ortalama 1,5-2 sene süren tedaviler diğer diş hekimliği tedavilerine göre uzun süren tedavilerdir. Ancak, insan ömrü ile kıyaslandığında, sağlıklı, uzun ömürlü ve etkileyici bir gülümsemeyle beraber düzgün sıralanmış dişler için kesinlikle göze alınması gereken bir süredir.

yetişkinlerde-ortodontik-tedavi