Ortodontik Pekiştirme Tedavisi

Ortodontik Tedavi Sonrası Dişler Eski Haline Geri Döner mi?

Dişler çene kemiğine elastik lifler aracılığı ile tutunurlar. Ortodontik tedavi sonrası dişlerin yerleri değiştiği için elastik liflerde gerilmeler ve sıkışmalar olur. Ortodontik tedavi sonunda gergin kalan elastik lifler, henüz tam anlamıyla sertleşmemiş kemik içindeki dişleri tekrar hareket ettirmek isterler. Bu nedenle, ortodontik tedavi sonrası apareyler çıkarıldığında dişler eski yerlerine dönmeye çalışacaklardır. Dolayısıyla, elastik lifler gerginliklerini kaybedip eski hallerine dönünceye kadar, doğru yerlerine yerleşmiş olan dişleri yerlerinde pekiştirmek ve dişleri son durumlarında tutmaya çalışmak önemlidir.

Ortodontik tedavi sonunda dişleri oldukları yerde sabit tutma işine pekiştirme tedavisi denir. Pekiştirme tedavisi sabit ve/veya hareketli olan pekiştirme aygıtlarıyla yapılır. Çoğunlukla üst ve alt kesici dişlerin arkasına dışardan görülmeyecek şekilde ince bir tel yapıştırılır ve en az 5 sene bu tellerin ağızda kalması istenir. Bu retansiyon telleri, önden bakıldığında görünmezler. Hastalar, birkaç gün içinde bu tellere alışırlar ve ilerleyen zamanlarda herhangi bir rahatsızlık duymazlar. Pekiştirme döneminde, senelik ortodonti kontrolleri sırasında retansiyon telleri ortodonti uzmanı tarafından kontrol edilir.

üst-çene-retainer-

alt-çene-retainer-

Bu aşamanın ortodontik tedavinin çok önemi bir parçası olduğu ve kullanılan aygıtlara çok özen gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bir başka retansiyon yöntemi, hareketli retansiyon apareyleridir. Hareketli apareyler konuşmayı ve yutkunmayı bir miktar güçleştirmekte ve ağız içerisine bakıldığında dişlerin önünden geçen ince bir tel olarak veya hafif parlak-şeffaf bir plaka olarak gözükmektedirler. Sabit retansiyon telleri sadece ön bölge dişlerini korurken, hareketli plaklar damağı ve arka dişleri de kontrol altında tutarlar.

Özellikle, diş çekimi yapılmış, ve/veya çenelerin genişletildiği bireylerde, sabit retansiyon aygıtlarına ilaveten, minimum 6 ay boyunca, günde en az 10-12 saat hareketli retansiyon aygıtı da (Wraparound apareyi) kullanılmalıdır.

Wraparound-