Erken Dönem Ortodontik Tedavisi

Erken Dönem Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedaviye başlamak için bütün süt dişlerin yerini daimi dişlere bırakmasını beklemek yanlış bir düşüncedir. Henüz süt dişleri ağızdayken, bazı dişsel ve iskeletsel problemlere müdahale edilmelidir. Mesela; çene darlığı, dişlerde ters kapanış ve çeneyi bir tarafa doğru kapatma gibi problemler erken teşhis edilip tedavi edildiğinde daha başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Süt dişlerinden destek alınarak  yapılan tedaviler sırasında, daimi dişlere kuvvet uygulanmadığı için, hayat boyu ağızda kalacak olan daimi dişlere zarar gelmez. Aynı zamanda, süt dişlerinin hareketi ile daimi dişlere yer açılır ve daimi dişler olması gerektiği yerden rahatça sürer. Bu durum, ortodontik tedavi ile elde edilen düzeltimin ileri dönemdeki kalıcılığını arttırır.

Erken dönem ortodontik tedavilerde hareketli aygıtları ve sabit aygıtlar uygulanabilmektedir. Sabit tedavi aygıtları hem daha etkin olduğu hem de hasta uyumuna minimum gereksinim duyduğu için tercih edilmelidir.

Aşağıdaki fotoğrafta, sadece süt dişlerinden destek alarak hızlı üst çene genişletmesini yapan Haas Apareyini görebilirsiniz.

Haas-apareyi-