Ağız Bakımı

Ortodontik Tedavi Sonrası Ağız Bakımı

Dişler günde en az 2 defa fırçalanmalı. 

Ortodontik tedavi sırasında ağız sağlığını korumak başlı başına çok önemli bir konudur. Dişleri ve dişetlerini günde en az iki defa, özellikle kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce özenle fırçalamanız gereklidir. Ortodontik tedavi esnasında ağız içinde bir sürü materyal bulunduğu için, hiçbir bölgede besin artığı ve plak kalmayacak şekilde temizlemek oldukça güçtür. Tedavi sırasında dişlerinizi ve tellerin çevresini iyi fırçalamazsanız, aygıtların çevresindeki plak birikimine bağlı olarak diş minesi üzerinde beyaz lezyonlar, çürük, dişeti problemleri ve ağız kokusu  oluşma riskini de arttırmış olursunuz. Tedavi sonunda çok güzel diş dizilimine sahipken, dişleriniz yüzeylerinde oluşan çürükler ve dişeti problemleri nedeniyle canınız sıkılacaktır.

Dişlerinizi fırçaladığınız mekan aydınlık olmalı.

Çürük gibi geri dönüşümsüz olarak diş minesine zarar veren durumlarda diş hekimliğinin diğer dallarında tedavi olmak kaçınılmaz olacaktır. Dişlerinizi fırçaladığınız mekanın aydınlık olması çok önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken aynanın karşısında tekrar tekrar dişlerinize, tellerinizin arasına ve braketlerin çevresine bakarak fırçalamak, temizlik sırasında size kolaylık sağlayacaktır. Dikkatlice bakarsanız, yemek artıklarını rahatlıkla görebilirsiniz ve dişlerinizi ayrıntılı şekilde temizleyebilirsiniz.

4 aşamalı diş fırçalama yöntemi.

Ortodontik tedavi gören hastalar, braket ve tellerinin temizliğini 4 aşamada gerçekleştirmelidir. İlk aşama, ortodontik diş fırçası ile kapsamlı şekilde bütün diş yüzeylerini fırçalamak, ikinci aşama, arayüz fırçası ile diş fırçasının temizleyemediği kalan artıkları uzaklaştırmak, üçüncü aşama diş ipi veya tercihen ağız duşu kullanarak dişetlerinin altında kalan plakları temizlemek   ve dördüncü aşama, florlu ağız gargarası ile temizliği tamamlamaktır. Bu dört basamak birbirinden bağımsız düşünülemez; her bir aşama birbirini tamamlamaktadır. Aşağıdaki fotoğraf ve videolarda bütün aşamaları ayrıntılı bir  şekilde görebilirsiniz.

ağız bakımı nasıl olmalıdır -1

diş arası fırçası kullanımı ortodontik tedavi

ortodontik tedavide diş ipi kullanımı ortodontist

KÖTÜ AĞIZ HİJYENİNE SAHİP BİREYLERDE AĞIZ TEMİZLİĞİ >>>

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER >>>