Üst Çene Gömülmesi – Aşırı Dişeti Görünümü

ÜST ÇENE GÖMÜLMESİ- AŞIRI DİŞETİ GÖRÜNÜMÜ

 

İdeal gülümsemenin sırrı gülme hattı ve çevresindeki yapıların birbiri ile uyumudur. Yüz estetiği denen yapıyı oluşturan kasların ve dokuların yapısı, ideal gülümsemenin birinci etkenidir. Dudaklar ve çevre dokuların gülme sırasında nasıl pozisyonlandığı, yumuşak dokuların gülme ve kahkaha hareketleri sırasındaki ilişkisi kişiye özgüdür. Dişeti estetiği, sağlıklı dişeti dokusunun gülümseme sırasında görülme miktarı ile ilişkilendirilebilir. İdeal gülümsemede üst kesici dişlerin tümünün görünmesini, kahkaha gibi üst dudağın daha fazla yukarı kıvrıldığı durumlarda ise yaklaşık 2 mm dişeti görünmesini isteriz.

 

Yaş ilerledikçe yumuşak dokuların yer çekimi etkisi ve tonuslarının azalması ise aşağıya sarktığını, dişeti ve diş görünümünün azaldığını bilmekteyiz. Bu sebeple kesici görünümü hem serbest pozisyonda hem de gülerken önem taşımaktadır. Dişlerinin gürünürlük miktarı genç görünümün sırrıdır. Cerrahi planlamamızı yaparken üst kesici pozisyonu ilk ayarladığımız kriterdir.

 

Yapılan analiz sonucunda üst çenenin aşağıya sarkmış olduğu tespit edilmiş ise, üst hava yolunu daraltmayacak ve burun tabanının çok genişlemesine izin vermeyecek şekilde üst çeneye iskeletsel olarak gömme işlemi yapılmaktadır.

üstdişetlerim aşırı görünüyor - ortodontist