Çenelerin Kapanış Bozuklukları

Ortodontiste başvurmanın ana sebebi dişlerin yanlış kapanışıdır. Ayrıca kapanış bozukluğu çiğnemede zorluk çıkarır ve iyi temizlenemeyen bölge yarattığı için daha fazla çürüğe yol açabilir. Bu bozulukların düzeltilmesi hem ağız sağlığınızı iyileştirir, hem çiğnemenizi düzeltir, hem de gülümsemenizi geliştirir ve güzelleştirir.
Kapanış bozuklukları birkaç kategorilere ayrılır. Bazı bireylerde tek bir problem öne çıkarken, bazılarında bir çok sorun birarada olabilir. En çok rastlanan kapanış bozuklukları örnek fotoğraflarla gösterilmektedir.

• Çapraşıklık – Eğer çene kemiğinizde sürekli dişler için yeterince yer yoksa, dişler çok büyükse veya çene çok küçükse kalıcı dişlerin doğru pozisyona oturmaları için yeterli yer olmaz.

• Örtülü Kapanış – Bu kapanışta üst ön kesici dişler alt dişleri fazla miktarda örtmektedir. Şiddetli durumlarda alt kesici dişler hiç görünmeyebilir, hatta üst kesici dişler, alt kesici dişlerin dişetlerine değebilir.

• Ön Dişlerde Açıklık – Bu kapanışta arka dişler sıkıldığında alt ve üst dişler tam olarak kapanmamakta, üst dişler alt dişleri yeterli miktarda örtmemekte ve ön dişler arasında boşluk kalmaktadır. Çiğneme kuvveti sırasında ön dişler, arka dişlerle aynı yükü paylaşmadığından, arka dişlere çok fazla baskı gelir. Bu, çiğnemeyi daha etkisiz hale getirmekle birlikte arka dişlerin daha hızlı yıpranmasına ve eklem problemine neden olabilir.

• Dişler arası boşluk – Diş kavsinde eksik diş varsa veya dişler eksik değilse ama çene kemiğine göre boyutları küçükse, dişlerin arasında boşluklara neden olabilir. Bir veya daha çok dişi olmayan insanlarda ise komşu dişler boş alana kayarak boşluklara neden olur.