İlk Muayene

Kliniğimize ilk defa geldiğinizde, sizden bir anamnez formu doldurmanızı isteriz. Bu formda, kişisel bilgileriniz, sağlık durumunuz ve şikayetiniz ile ilgili soruları yanıtlamanız istenmektedir. Formu doldurduktan sonra uzman doktorlarınız Neşe Gönül ve Korkmaz Sayınsu ile tanışırsınız. Daha sonra, klinik ortamında yapılan ilk muayeneniz neticesinde ağız içi ve ağız dışı bulgularınız belirlenir.

Daha detaylı muayene için röntgen odasına yönlendirilirsiniz ve ilk kısa muayeneden elde edilen bulgular ışığında, gerekli olan röntgen veya röntgenleriniz çekilir (panoramik röntgen, lateral sefalometrik röntgen, posteroanterior röntgen, eklem grafisi, vb.). Elde edilen röntgen veya röntgenler eşliğinde ağız içi ve ağız dışı muayeleriniz daha detaylı bir şekilde tekrar yapılır.  Muayene sonrasında, durumunuz ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilmek üzere görüşme odasına alınırsınız. Görüşme odasında, sizde mevcut olan problemlerin oluşma nedeni ve nasıl tedavi edileceği hakkında ön bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme sırasında, benzer problemler, bu problemlerin tedavi şekilleri ve tedaviler sırasında kullanılan aygıtlar ile ilgili sunumları görebilirsiniz.

 

ortodontik muayene - ortodontist

Bazı durumlarda daha detaylı kayıtlara ihtiyaç olabilir( 3 boyutlu röntgen, eklem MR görüntüsü, sentrik ilişki kaydı, vb. ). Daha detaylı kayıt ihtiyacında, size kayıt randevusu verilir. İkinci muayenede elde edilen yeni kayıtlarla beraber bilgisayarlı röntgen analiz programıyla daha detaylı bir analiz yapılır.

ortodontik muayene ortodontist

Neticede, probleminize yönelik tedavi alternatifleri size sunulur.

 

Size uygulanacak olan tedavi planı ve bu tedavide kullanılacak malzeme ve aygıtlar belirlendikten sonra, ortodontik tedavi maliyeti hakkında bilgilendirme yapılır.

 

Ortodontik tedavi fiyatını belirleyen faktörler şunlardır:

–       Ortodontik tedavinin süresi.

–       Ortodontik tedavide kullanılacak yöntem.

–       Ortodontik tedavi sırasında kullanılacak malzemeler ve aygıtlar.

 

Ortodontik tedavi fiyatı, yukarıdaki faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

 

Ortodontik tedavi görecek birey, eğer 18 yaşının altındaysa SGK ortodontik tedavi ücretinin bir kısmını hastaya geri ödemektedir. SGK’nın geri ödeme yapacağı miktar hastanın ortodontik probleminin sınıflandırmasına göre değişiklik gösterecektir.

 

Ortodontik tedavi fiyatı belli olduktan sonra, ödeme şekilleri ile ilgili bilgilendirme yapılır ve ortodontik tedaviye başlama konusundaki kararınız beklenir.